Loading...

 

Rekonstrukce štítu

Details

Year: 2015

Materials and dimensions: wood, strings - variable

Exhibited: Galerie Klubovna - Brno (2015)

Text:

Pekla jsem koláč na vernisáž výstavy Rekonstrukce štítu. Vzhledem k tomu, že jsem měla více času, než je obvyklé, dávala jsem si záležet. Dvě barvy těsta – tmavé a světlé – správně je uložit tak, aby tvořily terč nebo kruhy. Jednoduše něco soustředného jako štít, když se na něj kouknete shora. NE, v žádném případě nechci Lukášovi konkurovat! – a v upečeném výsledku to stejně není vidět. Podstatné je, že jsem u toho přemýšlela nad tím štítem, jak asi Lukáš došel právě k tomuto objektu?

Etymologicky a s trochou psychonalýzy na to přišel Lukášův kamarád okamžitě po tom, co vstoupil do Klubovny. (I když na začátku to byla mýlka!) Lukáš staví a opravuje dům – štít a štít nemá k sobě daleko. Štít domu chrání před deštěm, sněhem a větrem, aby na půdu nenapršelo. Taktéž štít chrání bojovníka před údery mečem, šípy a v dnešní době častěji chrání policisty před pěstičkami protestujících. Štít může i čnít nebo lépe tyčit se – v dáli se tyčí štíty hor. Štít může také viset, alespoň jako ten vývěsní! Moje úvahy možná vyběhly z galerie daleko, ale zdá se, že jsou na náš objekt uplatnitelné beze zbytku. Štít visí a tyčí se. V obraně přestává být pasivním a přechází svým rohem do útoku. Svázané dříky šípů vytváří komicky dekorativní hvězdici a jsou v bezelstné rovnoběžné poloze ke štítu, namísto klasické útočné kolmice.

Všechny tyto své funkce a statuty štít získal v mé představě skrze uplatnění úvahy autora: Pokud najdu zbytek něčeho, o čem nevím přesně, jak to původně vypadalo, nic mi nebrání z daného fragmentu úspěšně rekonstruovat nejen původní objekt, ale i situaci kdy došlo k jeho rozpadu.
Výsledek prezentuji v kontextu původního určení objektu.

Díky tomuto prohlášení (nevědomky, co uvidím, až vejdu do galerie) si s klidem mohu uvažovat nad fragmentem/slovem “štít” a přijít se svou vlastní teorií štítu i koláče. Prosím všechny pozorovatele, aby si našli vlastní fragment a z něj si vydedukovali vlastní teorii.

* v koláči nehledejte originální úlomek koláče starého – ani štítu.

Marta Fišerová